Rabu, 27 April 2016

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, lekkiej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub od razu obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia PVC na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie głazów na ogrodzenie z plastyku z Kamiennej Góry na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wówczas rozmaite kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z PCV stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na sztachetki z Winylu na plot i furtę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i naszych upodobań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz balustrady PVC na ogrodzenie i bramę ze sztachet buduje się z głazów różnego zarysu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z fragmentów o nierównych układach, trzeba je odpowiednio dobierać tzn. tak, aby forma każdego następnego zespalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenia z plastyku z Sulechowa z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, aby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar